Апостол Павло
Апостол Павло

Апостол Павло – Апостол народів.

Походив з єврейської глибокорелігійної родини, мав спочатку ім’я Савло, належав до коліна Веніамінового, народився в місті Тарсі (головному місті Кілікії) у Малій Азії, яке тоді славилося своєю грецькою академією і освіченністю своїх мешканців. Подальшу освіту здобув в Єрусалимі у школі законовчителя Гамалиїла. Незважаючи на приналежність до партії фарисеїв, був і шанувальником грецької мудрості. За єврейським звичаєм, молодий Савло опанував мистецтво робити намети, яке потім допомогло йому заробляти на прожиток власною працею. Успадкував від свого батька римське громадянство, і, на початку, гордий зі своєї вченості та засліплений зверхністю фарисеїв був найревнішим гонителем та ворогом ранніх християн. Він навіть був при тому, коли каменували диякона Стефана, стерігши одяг тих, хто убивав цього первомученика, і теж чув останню молитву Святого. Але під час своєї подорожі до Дамаску (з метою переслідування християн) мав видіння Христа, після чого став невпинним апостолом християнства. Опівдні в дорозі його й супутників несподівано осяяло світло з неба. Він упав на землю і почув небесний голос: «Савле, Савле, чому ти мене переслідуєш?». На що Савло сказав: «Хто ти, Господи?». Й почув відповідь: «Я Ісус, що його ти переслідуєш. Встань же та йди в місто, і тобі скажуть, що маєш робити». Здивованого й осліпленого Савла привели в Дамаск де він три дні голодував, але після зустрічі з учнем Христа Ананієм прозрівши охрестився, а той сказав: «Бог отців наших вибрав тебе, щоб ти волю його зрозумів і щоб бачив ти Праведника, і почув голос із уст Його. Бо будеш ти свідком Йому перед усіма людьми…» Бувши ще з учнями Христовими зараз же почав по синагогах проповідувати Ісуса, що Він – Син Божий. Коли ж минуло доволі часу, юдеї змовилися, щоб його вбити, але Савло довідався про їхню змову. День і ніч чатували вони при воротях, щоби його вбити. Та учні взяли його вночі й по мурі спустили в коші.

Після навернення Павла у християнство й сповнення Святим Духом він прибуває в Єрусалим та пробує спілкуватися з учнями Ісусовими та ті, боячись, не вірили йому, аж поки апостол Варнава привів його до апостолів і розповів, як він у дорозі бачив Господа, і що говорив до нього, і як він проповідував відважно в Дамаску ім’я Ісуса. Відтоді Павло був з ними проповідуючи сміливо ім’я Господнє; також розмовляв і змагався з елліністами, однак вони намагались його вбити і тоді співбрати, довідавшись про те, відвели його в Кесарію і вислали в Тарс. Там та по усій Кілікії і в Сирії він проповідував. А згодом разом з апостолом Варнавою Павло здійснював апостольські труди в Антіохії, де Бог, благословивши їхнє душпастирство, помножив великими плодами цю працю. Відтак, вперше, саме антіохійська громада стала називати себе “християнами”. Опісля старші Антіохійської Церкви вирішили долучити до них Марка, щоб ті проповідували науку Христа. Тож вони побували на Кипрі, в Писидії, Іконії, Лістрі, Македонії, Афінах, Солуні, Корінфі та Ефесі. Проповідуючи слово Боже, Апостол Павло зцілював важко хворих, але зазнав переслідувань та нападів. Кілька разів він був чудесним образом врятований Господом (після побиття камінням та потоплення корабля) та провів два роки в ув’язненні в Кесарії.

На апостольському соборі у 48-49 рр. висловив рішуче переконання, що для навернення язичників на християнство вирішальною є віра у Христа, а не приналежність до юдейської релігії.

В наступні роки проповідував у Малій Азії, Македонії, Греції, всюди засновуючи християнські громади. В кінці 50-х років у Єрусалимі був заарештований. Після дворічного ув’язнення в Кесарії Агріппа відправив Павла до Рима на суд кесаря, де знайшов мученицьку смерть — апостола засудили на смерть і стратили усікновенням голови (через рік після смерті Апостола Петра). Про це пише і папа Климент I у своєму першому листі, що апостоли Павло та Петро померли смертю мучеників. Сучасна історико-релігійна думка підтверджує, що апостол Павло — реальна історична особа.